TRINAEST GODINA POSLE DEBAKLA Obradović progovorio o Evrobasketu 2005: Nekima je reprezentacija bila izlog
Pre 13 godina, te 2005, naša zemlja je bila domaćin Evropskog prvenstva u košarci. Ali, "zemlja košarke" ne samo da se nije proslavila, već je sa selektorom Željkom Obradovićem na klupi reprezentacija ispala već u osmini finala Tadašnji strateg otkriva šta se dešavalo na tom turniru u kome su "plavi" bili iza Španije, a ispred Izreala i Letonije u grupi, posle čega je usledila eliminacija od Francuza.
Obradović je, kao ambasador zadarskog košarkaškog turnira, govorio za "Večernji list" o mnogim temima, najpre o problemima koji proizilaze iz hladnog rata na relaciji FIBA - Evroliga.
– Uvek kažem igračima da za reprezentaciju treba da igraju, da je to najveća čast, ali samo u pravo vreme, a FIBA kvalifikacioni prozori u novembru i februaru to nisu. Nije normalno da reprezentacije igraju bez svojih najboljih igrača, a takvi su u to vreme u NBA ligi i Evroligi, no očigledno da to nekome nije jasno - rekao je naš trofejni strateg koji je čak devet puta osvajao Evroligu.
Zahvaljujući insistiranju FIBA na zimskim “prozorima”, dogodiće se i neke bizarne situacije.
– Na isti dan igraće se kvalifikaciona utakmica Turska – Španija, ali i međusobni susreti evroligaša iz tih zemalja.
Ko bi u tom sukobu koji trese evropsku košarku trebalo prvi da popusti?
– Hoće li NBA popustiti? Lane je u NBA ligi bilo 85 igrača koji nisu mogli da igraju za svoju reprezentaciju. Ako NBA liga to ne dozvoljava, zašto bi to činila Evroliga, odnosno igrači sami jer ja nikad igraču nisam rekao da ne može da igra za svoju reprezentaciju, to je isključivo njegova odluka.
Kako objasniti da aktuelnog evropskog prvaka (Slovenija) na Mundobasketu neće biti?
– To stvarno nije normalno. Osim toga, zar nije bilo bolje kada su evropska prvenstva bila svake dve godine nego, kao sada, svake četiri? Sve su to odluke koje su meni čudne.
Prilično čudno bilo je i to kada se čak i njemu, čoveku koji je sa svojom reprezentacijom bio svetski prvak, dogodio debakl na pomenutom Evrobasketu u Beogradu (2005.) u sopstvenoj zemlji pa je svakako pozvan da kaže koje to zamke vrebaju selektore nacionalnih selekcija.
Ključna je motivacija igrača
– Kreneš s najvećom mogućom motivacijom, napraviš spisak i onda ti njih petorica kažu da su povređena, a druga petorica izmisle neki razlog da ne igraju. Potom kreneš da radiš, no krenu i povrede. Osim toga, neki su igrači u reprezentaciju dolazili radi “izloga”, a sada više ne. Ipak, nijedan od njih ne može da me uveri da mu reprezentacija nije donela nešto dobro, nešto što u klubu ne može dobiti.
Koliko je s igračima u reprezentaciji teško upravljati?
– Nikad nisam imao problema s najboljima, onima koje vi zovete zvezdama. To su obično i pravi ljudi. Ne postoji na svetu taj koji te može sprečiti ako ti želiš, uz uslov da ti nacionalni Savez plati osiguranje. Tvoj NBA klub ne može da ti zabrani, može samo da predloži, a ti si taj koji odlučuje. Ključna je i motivacija igrača. Iako u reprezentaciju dolaziš dobrovoljno, to ne znači da se možeš ponašati u stilu “došao sam i mogu raditi što hoću”. U tom slučaju bolje je da ne dolaziš jer, kada nosiš grb nečije zemlje, onda su norme ponašanja nužne.
Kako bi najveći među trenerima reagovao da čuje da mu se neki igrač vratio u hotel reprezentacije kasnije od dozvoljenog i pri tome još i malo “veseliji”?
– Treba imati i razumevanja, to su mladi ljudi pa se i pijanstvo dogodi. No tada ti kao trener s njim obaviš razgovor, a i kažeš ostalima da to ne može da tako. Ako se pak sve to ponovi, onda više nema uveravanja, nego ga šalješ kući. Jer, ako tako nešto više puta tolerišete, onda je to loš primer drugima koji će pomisliti da je to prihvatljivo ponašanje.
Kako te stvari Obradović reguliše u svom Fenerbahčeu?
– Ja na početku svake sezone kažem da nisam policajac i da neću nikoga pratiti, ali da svi oni moraju da paze kako se ponašaju jer svakodnevno predstavljaju svoj klub. Ja igrača nikad nisam kaznio novčano, ali jesam na način da je morao da odvede celu ekipu na večeru pa nam to posluži da se družimo i napravimo bolju atmosferu. Na početku sezone obično ja budem taj koji je zakasnio, namerno, pa odvedem ekipu na večeru. Za primer.
Kao trener tog istog Fenerbahčea, Obradović je u sastavu imao i hrvatskog i srpskog Bogdanovića.
– Žao mi je što ih nisam spojio. To bi bilo sjajno da sam baš njih dvojicu imao na poziciji dva i tri.
Obojica su u NBA ligu otišla s 25 godina?
– Obojica su otišla u pravom trenutku, što potvrđuje i status koji imaju u svojim NBA klubovima. Bojan je došao do statusa startera, do igrača za kojeg trener zove akcije, a Bogdan je najbolji igrač Sakramenta. Bojan ima neverovatne ruke, njegov šut ne dolazi iz nogu, nego ruku, a on s lakoćom šutira trojke s 10-11 metara, a i odlično čita blokove. Još može napredovati u igri s loptom - zaključio je Željko Obradović u intervjuu za "Večernji list".
(Večernji list)
Izvor: Blic.rs
Post a Comment